czwartek, 10 stycznia 2019

Filmy obejrzane w tym tygodniu-zestawienie

W Nowym Roku, postanowiłam podjąć nowe wyzwania związane z rozwojem moich pasji. Przeglądając internetowe blogi, zainspirowałam się do zapisywania w notesiku obejrzanych przeze mnie filmów, wysłanych i otrzymanych pocztówek (przez postcrossing, wymianę i korespondencję prywatną) oraz przeczytanych książek. Do tej pory nigdy nie prowadziłam żadnych statystyk, ale bardzo spodobał mi się taki pomysł. Jeśli chodzi o filmy to średnio oglądam jeden film dziennie, oczywiście nie zawsze jest to możliwe, głównie nadrabiam zaległości w filmach z lat ubiegłych, których nie obejrzałam ale też chodzę do kina na nowości filmowe. Najbardziej lubię filmy biograficzne, kryminały, filmy psychologiczne czy dobre komedie. 





Moje zestawienie filmów z tego tygodnia:

1. Amy (2015)

Reżyseria: Asif Kapadia

Gatunek: Biograficzny, Dokumentalny, Muzyczny

Produkcja: USA, Wielka Brytania

Czas trwania: 2 h 7 min.

To film dokumentalny o życiu i karierze brytyjskiej artystki Amy Winehouse, która umierając w wieku 27 lat dołączyła do słynnego “Klubu 27” (mianem klubu 27, określa się artystów, którzy ponieśli śmierć poprzez samobójstwo, morderstwo, przedawkowanie w wieku 27 lat). Film wywarł na mnie spore wrażenie, słuchałam i wciąż słucham piosenek Amy, uważam, że miała wielki talent muzyczny i niezwykłą wrażliwość sceniczną. Niestety dokument jest smutną refleksją nad tym, jak czasami bardzo wcześnie, kości zostają rzucone. Skomplikowane relacje rodzinne, brak kontroli rodzicielskiej nad nastoletnią Amy, uzależnienie już od wczesnych lat życia, a przede wszystkim toksyczne relacje z nieodpowiednimi mężczyznami, doprowadziły nadwrażliwą dziewczynę do tragedii. W moim odczuciu zabrakło w jej życiu mądrych, godnych zaufania ludzi, którzy pokierowaliby jej karierą i doradziliby jej w sprawach prywatnych. W filmie jest dużo muzyki, fragmentów koncertów, więc film powinien spodobać się jej fanom.

2. Samotne serca (Lonely hearts) (2006)

Reżyseria: Todd Robinson

Gatunek: Kryminał

Produkcja: Niemcy, USA

Czas trwania: 1h 48 min.

Film opowiadający historię Marthy Beck i Raymonda Martineza, pary kochanków nazywanych “mordercami samotnych serc”. W rolach głównych występują Salma Hayek, Jared Leto i John Travolta. Bardzo dobrze opowiedziana historia bezwzględnych morderców, żerujących na samotnych kobietach. Obiecujący miłość, małżeństwo i stabilizację Fernandez oraz jego pozbawiona skrupułów kochanka, to iście zabójczy duet. Film oparty jest na faktach. Podobało mi się doskonałe odtworzenie klimatu lat 40-tych XX wieku, kostiumy, scenografia oraz gra aktorska głównych bohaterów. Jedynym minusem była kreacja Johna Travolty, którego bardzo lubię, ale w tym filmie, po raz kolejny grał twardego glinę z problemami, więc jego rola zbytnio nie porywa.


3. Most do Terabithii (Bridge to Terabithia) (2007)

Reżyseria: Gabor Csupo

Gatunek: Dramat, Fantasy Przygodowy

Produkcja: USA

Czas trwania: 1 h 35 min.

Film w założeniu adresowany jest raczej do młodego widza, choć według mnie powinni go obejrzeć również dorośli. Główni bohaterowie to para nastolatków Jess Aarons (Josh Hutcherson) i Leslie Burke (AnnaSophia Robb), którzy zaprzyjaźniają się z sobą i wspólnie tworzą swój magiczny świat. W ich świecie nie ma miejsca dla złośliwych koleżanek i kolegów z klasy, za to, króluje w nim wyobraźnia, harmonia i piękno. 
Ze swojego dzieciństwa doskonale pamiętam zabawy w sekretne kryjówki, domki na drzewie, szycie ubranek dla lalek i inne kreatywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Dzisiejsze dzieciaki większość czasu spędzają w świecie wirtualnym, co odbiera cały urok dzieciństwa. Oczywiście historia Jess i Leslie jest bardziej rozbudowana, ale trzeba samemu się przekonać. Chcę tylko napisać, że film mnie bardzo wzruszył a łezki płynęły po moich policzkach i nie chciały przestać płynąć:(. Gorąco polecam!


4. Maigret zastawia sidła (Maigret sets a trap) (2016) TV

Reżyseria: Ashley Pearce

Gatunek: Kryminał

Produkcja: Wielka Brytania

Czas trwania: 1h 27 min.

Film zrealizowany na podstawie książek kryminalnych belgijskiego pisarza Georges’a Simenona (1903-1989) ze znakomitą rolą Rowana Atkinsona jako komisarza Maigret. 
Muszę przyznać, że do tej pory kojarzyłam Atkinsona, głównie z roli życiowego fajtłapy Jasia Fasoli, roli na wskroś komediowej, wręcz parodystycznej. 
Grając Maigreta, R.Atkinson jest bardzo zachowawczy, skupiony i niezwykle metodyczny. Znakiem rozpoznawczym komisarza jest fajka, którą popykuję rozwiązując trudne kryminalne zagadki. Maigret zastawia sidła jest jednym z cyklu czterech filmów, w których do tej pory wystąpił R.Atkinson, wcielając się w Maigreta. Moim skromnym zdaniem najlepszym. Doskonała scenografia, kostiumy i klimat przedmieść Paryża, a przede wszystkim, bardzo dobrze poprowadzona intryga. Z tej serii powstały do tej pory: Maigret w kabarecie, Maigret: Noc na rozdrożu oraz Maigret i jego nieboszczyk. Polecam wszystkim fanom prozy Simenona i amatorom zagadek kryminalnych.

5. Król rozrywki (The Greatest Showman) (2017)

Reżyseria: Michael Gracey

Gatunek: Biograficzny, Musical

Produkcja: USA

Czas trwania: 1 h 45 min.

Musical opowiada historię amerykańskiego artysty, P.T. Barnuma (Hugh Jackman) założyciela cyrku oraz jego trupy, złożonej z osobliwości budzących w ludziach strach, niechęć i politowanie. Jest to piękny film o sile marzeń, przyjaźni i tolerancji. Jak na musical przystało, siłą napędową tego filmu jest wspaniała ścieżka dźwiękowa. Sama zakochałam się w piosence This is me wykonywanej w filmie przez Letty Lutz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz