środa, 23 stycznia 2019

Najlepsze ekranizacje Panny Marple z Geraldine McEwan


Wielokrotnie pisałam, jak bardzo lubię filmy kryminalne, zwłaszcza kryminały retro. Dzisiaj chcę napisać o ekranizacjach książek Agaty Christie, w których zagadki rozwiązuje Panna Marple. Najlepszą według mnie odtwórczynią roli Panny Marple jest Geraldine McEwan (1932-2015). Niby taka łagodna, sympatyczna, miła staruszka, a jednak przenikliwości mógłby jej pozazdrościć niejeden inspektor Scotland Yardu. Znam książki Agaty Christie i dobrze wiem, że wiele pozmieniano na potrzeby filmów. Dodano nowe postacie, wątki, zmieniono zakończenie. Przyznam, że nie jestem aż tak kategoryczna jak większość fanów A.Christie i oceniam filmy głównie ze względu na aktorstwo, scenografię, a nie ze względu na zgodność ekranizacji z oryginałem.



Mój ranking najlepszych ekranizacji Panny Marple z Geraldine McEwan:



1. Panna Marple: Zatrute pióro (Marple: The Moving Finger) (2006)

Reżyseria: Tom Shankland

Gatunek: Dramat, Kryminał

Produkcja: Wielka Brytania, USA

Czas trwania: 1 h 33 min.


To chyba mój ulubiony odcinek, z bardzo ciekawie poprowadzoną intrygą i wyrazistymi postaciami.Spokojne życie w małym miasteczku, zostaje zakłócone przez nieznanego sprawcę wysyłającego plugawe anonimy do porządnych mieszkańców Lymstock. Na jaw wychodzą wstydliwe tajemnice, doprowadzając widza wprost do odkrycia mordercy i jego motywów. Dzięki tej ekranizacji odkryłam kilku świetnych, a wcześniej nie znanych mi aktorów tj. James d’Arcy czy Talulah Riley.


2. Panna Marple: Morderstwo odbędzie się... (Marple: A Murder Is Announced) (2005)

Reżyseria: John Strickland

Gatunek: Kryminał

Produkcja: Wielka Brytania

Czas trwania: 1 h 34 min.


W lokalnej gazecie sennego angielskiego miasteczka Little Paddock pojawia się ogłoszenie; ktoś pisze, że zostanie zamordowana Letitia Blacklock (Zoë Wanamaker). O umówionej godzinie w domu Letitii zjawiają się sąsiedzi, nastawieni na ”zabawę w morderstwo” (salonowa gra w szukanie mordercy). Niewinna zabawa przemienia się w prawdziwe miejsce zbrodni. Bardzo lubię aktorkę Zoë Wanamaker, w ekranizacjach o Herkulesie Poirot pojawia się w roli jego szalonej przyjaciółki, pisarki-zafascynowanej rozwiązywaniem spraw detektywistycznych Ariadne Oliver
W przygodach o Pannie Marple występuje w trochę innej odsłonie i warto jest zobaczyć jak sobie radzi.


3. Panna Marple: 4:50 do Paddington (Marple: 4.50 from Paddington) (2004)

Reżyseria: Andy Wilson

Gatunek: Kryminał

Produkcja: USA, Wielka Brytania

Czas trwania: 1 h 34 min.

Elspeth McGillicuddy (Pam Ferris) jedzie ekspresem do Paddington, dokładnie o 4:50. Przed podróżą na Cejlon, chce się spotkać ze swoją serdeczną przyjaciółką panną Marple (Geraldine McEwan) a staje się przypadkowym świadkiem morderstwa. W jadącym po sąsiednim torze pociągu, zostaje zamordowana młoda kobieta. Sprawa jest o tyle trudna, ze policja nie wierzy w historię Elspeth. Brak ciała i jakichkolwiek śladów zbrodni przeczy temu, że dokonano morderstwo. Tropy wiodą jednak pannę Marple do starej posiadłości Crackenthorp’ów, a pod nieobecność Elspeth, sprawę pomaga rozwikłać Jane jej młoda przyjaciółka Lucy Eyelesbarrow (Amanda Holden). 


4. Marple: Dom niespokojnej starości (Marple: By the Pricking of My Thumbs) (2006)

Reżyseria: Peter Medak

Gatunek: Kryminał

Produkcja: Wielka Brytania

Czas trwania: 1 h 42 min.

Film jest znany również pod tytułem Tajemnica obrazu, a został nakręcony na podstawie ksiażki Agaty Christie pt.Dom nad Kanałem”. W domu opieki mieszka Ada Beresford, ciotka Tommiego (Anthony Andrews). Podczas corocznych odwiedzin, jego żona Tuppence (Greta Scacchi) poznaje Panią Lancaster, która opowiada jej historię dziecka pochowanego za kominkiem. Po dwóch tygodniach od odwiedzin, Tuppence dostaje telefon z domu opieki, że ciotka Ada zmarła, a po przyjeździe na miejsce, okazuje się, że Pani Lancaster opuściła "Słoneczne Wzgórza". Zagadkowa śmierć ciotki i tajemnicze zniknięcie Pani Lancaster nie dają Tuppence spokoju. Obraz “Domek wiedźmy”, prowadzi Tuppence i towarzyszącą jej Pannę Marple do maleńkiej wioski, w której rzekomo znajduje się tajemniczy dom z obrazu.
Do filmu poza panną Marple wprowadzono postacie detektywów-amatorów Tommiego i Tuppence Beresford, którzy w książkach A.Christie również rozwiązywali zagadki kryminalne. Ostatnio oglądałam bardzo ciekawy miniserial z 2015 roku Śledztwo na cztery ręce: M czy N? oraz “Tajemniczy przeciwnik”, w rolach Tommiego i Tuppence wystąpili David Walliams i Jessica Raine.


Oglądacie kryminały? Lubicie postać Panny Marple? Która aktorka odegrała ją najlepiej?

1 komentarz: